Odhaľujem tajnú pravdu o poistení

Autor: Peter Kuták | 31.1.2015 o 16:17 | (upravené 1.2.2015 o 21:48) Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1088x

V každej poisťovni a banke vás urputne nahovárajú na poistenie. Prečo asi. Proste sa to oplatí. Vám? Možno. Im? Určite. Netvrdím, že poistenie je zlé. Alebo zbytočné. No treba vedieť k nemu rozumne pristupovať. Inak sa vám peniaze na rôznych poistkách rozkotúľajú ani neviete ako.

Čo je to poistenie?

Najskôr trochu teórie. Je potrebné si definovať, čo je vlastne poistenie. Ide o prenos rizika a jeho spoločné zdieľanie v rámci skupiny. Jednoducho povedané, veľký počet ľudí platí malé sumy, z ktorých je následne vyplácané plnenie, keď sa niekomu niečo stane (poistná udalosť). Užitočný vynález. Nie celé vyzbierané poistné sa ale skutočne vyplatí. Poisťovňa má zisk. Samozrejme aj náklady na budovy, telefóny atď. Nemalú časť spotrebujú provízie predajcom poistiek. V priemere bude človek stratový. Na poistení sa naozaj nezarába. Nie je to ani jeho účel. Poistenie je náklad. Na krytie vážneho rizika.

Kedy sa teda treba poistiť?

  • Keď je pre vás riziko likvidačné- máte vysokú hypotéku, žiadne úspory a ste hlavný živiteľ rodiny? Poistenie práceneschopnosti alebo úrazové poistenie by bolo rozumné. Keby ste dlhodobo ochoreli, rodina by to bez vás nezvládla. Idete do USA? Cestovné poistenie je nevyhnutnosťou. Inak by ste sa nedoplatili. Na druhej strane, poistiť práve kúpené rádio proti pokazeniu je zbytočné. Ide síce len o pár eur, ale sú vyhodené von oknom.

  • Keď máte informácie, ktorými poisťovňa nedisponuje. Za krytie rizika platí te poistné. Poisťovňa jeho výšku vypočíta na základe všeobecných tabuliek a štatistík. Ak máte nové auto a viete o sebe, že ste nezodpovedný vodič a ľahko môžete nabúrať, uzavrite havarijné poistenie. Ak často padáte a lámu sa vám kosti, úrazové poistenie by tiež nebolo od veci.

​Nedajte len na svoje city. Riaďte sa rozumom. Finanční poradcovia a poisťováci vám budú vyvolávať, pokiaľ vycítia u vás šancu. Prečo asi? Zo životného poistenia majú obrovské provízie. Vedeli ste o tom, že keď uzavriete životné postenie, minimálne prvé dva roky platíte len na provízie? Väčšinu finančnému poradcovi, u ktorého ste zmluvu podpísali, časť jeho nadriadeným. Pyramída. Čiže napríklad pri životnom poistení za 30 eur mesačne je 720 € vyhodených do vzduchu. Šialené? Ale pravdivé.

Preto opakujem tisíckrát omieľanú pravdu. Životné poistenie nie je na šetrenie! Nie, naozaj nie. Nie je to ani jeho výhodou, že akože núti šetriť. To je nonsens. Ale pozor si treba dať aj inde. Biznis model mnohých firiem sa v poslednom období posunul. Smerom k poisteniu. Na ňom sa teraz najlepšie zarába. Preto pozor, aké poistenie podpisuje v banke pri úvere. Nedajte sa oklamať zľavou za úrok. Keď dokopy s poistením to môže byť oveľa drahšie ako bez neho a bez zľavy. Prepočítavať, dva krát rozmýšľať. To isté platí napríklad aj pri nákupe elektroniky. Aj tam sa snažia možno viac ako na samotnom tovare zarobiť na poistení. Potrebujete naozaj okamžitú výmenu? Alebo predĺženú záruku? Ochranu proti krádeži? Rozhodne nie ak napríklad kupujete netbook za 350 eur, na účte máte tri tisícky, potom platiť 25 eur za takéto poistenia je fakt hlúposť.

Ako sa poistiť, keď poistenie naozaj potrebujem?

Na závere to najťažšie. A bez odpovede. Hlavne pri životnom poistení je toľko možností, poistných podmienok, že odpoveď sa neodvážim dať. Na svojej stránke hodnotím úvery, hypotéky, účty, ale poistenie je veľmi individuálne. Treba si nechať vypracovať viac ponúk. Porovnávať, zvažovať, pýtať sa. Ide o veľmi dôležité rozhodnutie. Momentálne je asi ideálnym variantom rizikové životné poistenie. Bez šetriacej zložky. Ak chcete sporiť, máte na to veľa lepších spôsobov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?