Varovanie pred reklamnou akciou na podielové fondy Prvej penzijnej

Autor: Peter Kuták | 12.2.2015 o 21:29 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  1399x

Investovať bez  vstupných poplatkov môžete do konca februára 2015. Na prvý pohľad lákavá akcia. Poplatky neplatí rád asi nikto z nás. Sú však odpustené všetky poplatky? Naozaj sa táto akcia oplatí? 

Prvá penzijná je správcovskou spoločnosť Poštovej banky. V preklade do znamená, že podielové fondy sú predávané na pobočkách Poštovej banky, spravuje ich ale Prvá penzijná. Na výber je peňažný fond, dlhopisové, zmiešané a aj realitný fond. Hneď na úvod jedno upozornenie- určite nechoďte na klasickú poštu. Tam vám s podielovými fondami neporadia ani náhodou. Nevedia. Nerozumejú im. Keď už, tak pobočka Poštovej banky. Aspoň taká je moja skúsenosť.

V tomto článku sa nebudem zaoberať výhodnosťou samotnej investície do podielového fondu. To je na dlhšiu diskusiu. Lepšie možnosti však nájdete momentálne len veľmi ťažko. Pri súčasných nízkych úrokoch je viazať peniaze na dlhú dobu na termínovaný vklad šialenosťou. Alternatívou snáď môže byť sporiaci účet, napríklad od mBank s úrokom 1,6 %. (vhodný skôr na sporenie, ale dá sa naň menšou fintou dostať rýchlo aj vyššia suma- zadáte prevod a ihneď ho odvoláte). 

Prvá penzijná- hodnotenie akcie

Zameriam sa na výhodnosť akcie. Odpúšťajú sa vstupné poplatky. Štandardne bývajú okolo 2 % zo sumy investície. Dosť veľa. Nie sú však ani zďaleka jediným nákladom. Oveľa viac skryté sú správcovské poplatky. Za správu podielového fondu. O tých vie len málokto. Platíte ich ročne. Treba čítať predajné prospekty. A práve správcovský poplatok má Prvá penzijná vysoký. V priemere okolo 1,7 % (o asi 0,5 % viac ako  dostupná porovnateľná konkurencia).

Čo to znamená? Zjednodušene povedané, ak akcie v podielovom fonde reálne stúpnu napríklad 6 % ročne, fond narastie len o 4,3 %. ( 6 %- 1,7 % ) Pekné, nie? Ani si to nevšimnete. Preto odpustený vstupný poplatok nepredstavuje výhodu, za ktorou by ste sa mali potrhať. Neguje ju vysoký správcovský poplatok.

Ak ste rozhodnutí práve teraz investovať do podielových fondov, môžete skúsiť Prvú penzijnú. Nič nepokazíte. Ak ale nie ste, v pohode počkajte. Podobné akcie majú pravidelne aj iné správcovské spoločnosti. Každopádne podielové fondy Prvej penzijnej maximálne s investičným horizontom 3-5 rokov. Po dlhšej dobe prevážia vysoké správcovské poplatky a oplatí sa investovať radšej inde aj so vstupným poplatkom.

P.S. Ak predsa len môžem niečo odporučiť, tak je to Realitný fond. Snáď by mohol aj v nasledujúcich rokoch zarobiť 3-4 %. Poplatky v Prvej penzijnej sú v tomto prípade len o trochu vyššie ako u konkurencie, ktorá tiež ponúka realitný fond- IAD a Tatra banky. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?